2016-07-19

, ,

Vandens šildytuvas ir įdomus psichologinis momentas

Vandens šildytuvas

Gyvenu daugiabutyje, tad reguliariai kiekvieną vasarą 2 savaitėms, dėl profilaktinių darbų, būna užsukamas karštas vanduo. Šią vasarą jau neiškentėjau... Na, nusiprausti gyvendamas Trakuose galiu ir ežere, bet va su indų plovimu - kančia. Indaplovės neturiu, rankutėmis plaunu - relaksas ir meditacija aišku :), bet kai čiaupas vėjus pučia, nors vilku stauk - nepadės. Skaudu. Šildyk vandenį ir šildyk, na jau taip nepatogu, tiek laiko atima, kad neiškentėjau ir pasidaviau reklamai, ėmiau ir įsigijau iš Delimano vandens šildytuvą:

Vandens šildytuvas rankoje

Vandens šildytuvas pakuoteje

Įdomus prietaisėlis, toks greitaeigis mini boileriukas, kaitinantis vandenį tik vartojimo metu, kol vanduo keliauja pro jo vidų. Norint jį prijungti dar reikia įsigyti vandens žarnelę šaltam vandeniui, aklę karšto vandens uždarymui bei turėti santechninį raktą:

Vandens šildytuvo dalys

Pasikviečiau brolį, kad padėtų sumontuoti:

Vandens šildytuvo montavimas

Aišku galėjau ir pats, nes šis vandens šildytuvas montuojasi labai paprastai, bet kažkam juk reikėjo šiam įrašui nuotraukų papliauškinti :)

Elektra

Pirma brolio reakcija buvo konkreti: „Trys kilovatai!! Ar tu žinai kiek už elektrą mokėsi?! Ar atlaikys tavo laidai ir saugikliai? Ar apsimokės?“.

Taip, kiek už elektrą moku žinau, šiai dienai - 0,127 Eur/kWh, žinau kiek moku ir už šaltą (2,57 Eur/m3) bei karštą (7.17 Eur/m3) vandenį, tad pasistatęs naują šildytuvą po mėnesio gavęs sąskaitas ir matysiu realią situaciją. Palyginsiu su prieš tai buvusiomis sąskaitomis ir bus aišku kiek ir ko ten mums pavyko sutaupyti. Pažadu, būtinai tuos skaičiukus parašysiu ir čia.

Užbėgdamas įvykiams už akių galiu pasakyti, kad  po pirmos savaitės naudojimosi šildytuvu „išlindo“ vienas įdomus psichologinis momentas, kuris mūsų galva gali padėti taupyti karštą vandenį ir elektros energiją. Psichologinis momentas aprašytas apačioje.

Kita vertus mums svarbiau buvo turėti šilto vandens, kai vandens tiekėjai užsuka vamzdžius. O ar atlaikys laidai ir saugikliai nesunku patikrinti, o reikalui esant ir pasikeisti. Aišku, jei patys instaliacijoje nelabai gaudotės, kvieskitės specialistą. Aplamai siūlyčiau prieš perkant šį ar bet kurį kitą daugiakilovatį prietaisą pirma išsiaiškinti kokios jo pajungimo galimybės. Kitu atveju aklai nusipirkę daiktą ir negalėdami juo naudotis nekaltinkite dėl to pardavėjų, paprastai visa elektrinė dalis būna aprašyta gaminių naudojimo instrukcijose.

Šis vandens šildytuvas taip pat turi instrukciją, kurioje apie elektrinę dalį aiškiai parašyta:
 • Vandens šildytuvo įrengimą planuokite iš anksto, prieš tai perskaitykite instrukciją, kad įrengimas ir naudojimas būtų efektyvus.
 •  Jei sienoje įtaisytas elektros lizdas nėra tinkamas, pasitarkite su profesionaliu darbuotoju.
 •  Maitinimo laidas: 2,5 – 4 mm + 220-240 V.
 • Šis vandens šildytuvas turi būti saugiai įžemintas.
 •  Jei elektros saugikliai neatlaiko aukštos įtampos, nenaudokite kitų aukštos įtampos prietaisų, kai įjungtas vandens šildytuvas.
Tad ir mes pirma išsiaiškinome ar elektros lizdas, į kurį bus jungiamas vandens šildytuvas, atitinka reikalavimus:

Elektros lizdas

Laidų storis, kaip parašyta instrukcijoje - 2,5 mm, įžeminimas irgi yra. Gerai.

Toliau saugikliai. Paskaičiavom, kad turimas 10 A saugiklis neatlaikys, tad teko jį pakeisti į galingesnį:

Automatiniai skaitikliai

Galima gan lengvai paskaičiuoti ar atlaikys Jūsų saugikliai, reikia šildytuvo galią (kW) padalint iš jo maitinimo įtampos (V).

Delimano vandens šildytuvas 3174 kW (tokį galingumą parodė mūsų srovės matavimo replės)   / 230 V (mūsų elektros lizdo įtampa) = 13.80 A.

Prijungimas

Na, čia nieko sudėtingo nėra, viskas labai paprasta. Pažiūrėkite nuotraukų koliažą, kuriame eilės tvarka užfiksuoti visi darbai (aprašymai apačioje):

Vandens šildytuvo prijungimas

 1. Užsukome karštą ir šaltą vandenį.
 2. Išmontavome senąjį maišytuvą.
 3. Į tą pačią vietą įkišome apatinės jungties šildytuvo detalę.
 4. Iš apačios užsukome varžtą.
 5. Rakto pagalba priveržėme varžtą.
 6. Prisukome vandens žarnelę (prie šildytuvo jungties).
 7. Prisukome vandens žarnelę (prie šalto vandens padavimo vamzdžio).
 8. Ant karšto vandens vamzdžio užsukome aklę.
 9. Į jungties viršūnę įdėjome guminį žiedą.
 10. Prisukome šildytuvo korpusą.
 11. Patikrinome ar ant čiaupo tvirtinimo dalies tvarkingai uždėtas guminis žiedas.
 12. Prisukome čiaupą, atsargiai, kad nepažeistume guminio žiedo.
 13. Atsukome vandenį, pasukinėjome čiaupą, patikrinome ar per sujungimus nebėga vanduo.
 14. Įsitikinę, kad viskas gerai įjungėme į elektros lizdą.

 Veikimo principas

Šis vandens šildytuvas kaitina šaltą vandenį per laiką, kol jis keliauja pro šildytuvo kaitinimo elementą (spiralę):

Vandens šildytuvo spiralė

Vandens srovė, tuo pačiu ir temperatūra reguliuojasi rankenėlės pagalba. Keliant rankenėlę į viršų vandens srovė stiprėja ir mažėja vandens temperatūra, rankenėlę nuleidus žemyn išsijungia kaitinimo elementas ir vanduo nustoja šilti bei bėga šaltas vanduo. Rankenėlė per vidurį - joks vanduo nebėga, o kaitinimo elementas išjungtas. Apie tai, kad kaitinimo elementas veikia informuoja deganti lemputė. Naudojant šaltą vandenį spiralė neveikia, tad prietaisas elektros energijos nenaudoja. Elementaru.

Vandens šildytuvo rankenėlė

Vandens temperatūra

Na, kad centralizuotai tiekiamas vanduo būna karštas, kartais net labai karštas, čia kurių namai arčiau katilinės :), žinome visi. O kokie reikalai su šiuo vandens šildytuvu? Reklamoje ir ant gaminio pakuotės skelbiama, kad prietaisas vandenį sušildo iki 60 °C.  Ar tiesa? Specialaus prietaiso pagalba patikrinome:

Karšto vandens temperatūros matavimas

Kaip matote, mūsų prietaisas, nustačius vandens srovės reguliavimo rankenėlę taip, kad iš čiaupo bėgtų įmanomai silpniausia srovė, rodė 59 °C. Pasikartosiu, šiame šildytuve kuo silpnesnė srovė - tuo aukštesnė vandens temperatūra ir atvirkščiai.

O štai kokią temperatūrą (32 °C) prietaisas parodė paleidus vandenį pačia stipriausia srove:

Karšto vandens temperatūros matavimas

Na, o  per vidurį buvo apie 45 °C.

Vanduo, kaip ir skelbia gamintojas, pas mus pradėjo šilti maždaug po 5 s. Tiek laiko reikėjo, kad prietaiso viduje esantis kaitinimo elementas pradėtų šildyti pro jį tekantį vandenį.

Psichologinis momentas

Savaitę pasinaudoję šildytuvu pastebėjome, kad norėdami paleisti vandenį dažniausiai tai darome taip, kaip pavaizduota šioje nuotraukoje:

Vandens šildytuvo rankena

Ranka mechaniškai tiesiasi ant rankenos viršaus ir spaudžią ją į apačią, tai yra paleidžia šaltą vandenį. Tai psichologinis momentas - paprasčiau yra nuleisti nei pakelti. Jei gamintojai konstruodami rankenėlę į tai atsižvelgė, pagarba jiems, nes tokiu sprendimu jie prisidėjo prie mūsų energijos taupymo. Tai lyg savotiškas saugiklis apsaugantis nuo bereikalingo karšto vandens naudojimo. Juk sutiksite, kad virtuvėje kartais vietoje šilto vandens galima lengvai prasisukti ir su šaltu, pavyzdžiui: praskalauti kelis puodukus, šaukštelius ar trupiniais aplipusią lėkštę. Nežinau, kaip Jums, bet man, prieš tai, naudojant tradicinį vandens maišytuvą, virtuvėje iš čiaupo dažniau bėgdavo šiltas nei šaltas vanduo, skirtas, kad ir tų pačių šaukštelių skalavimui. Šiuo atveju, karštas vanduo virtuvėje be reikalo jau nebėga:

Vandens šildytuvas virtuvėje

Pabaigos žodis

Kol kas džiaugiamės, vandens šildytuvas, bent jau per pirmą savaitę po pajungimo jokių pokštų neiškrėtė ir kaprizų neparodė, kol kas tik geri įspūdžiai, o svarbiausia - per nekarštavandadienius turime karšto vandens!

Tiesa, dar liko neišsklaidytos abejonės dėl didesnių elektros išlaidų, bet kaip jau ir rašiau, gautos sąskaitos, vėliau, sudėlios visus taškus ir parodys, kiek padeda (ar ne) tas jo psichologinis momentas.


Dalinkitės:  

1 komentaras :

 1. Ganėtinai įdomus daiktas, visad norėjosi pabandyti, tačiau gyvenu nuosavame name ir čia jau yra įrengtas vandens šildytuvas. Mane labiausiai domino šio šildytuvo veikimo principas ir ant kiek jis yra saugus taip pat kaip jį įsirengti. Perskaičius šį straipsnį gavau atsakymus, kurie man buvo aktualiausi dabar tik beliko jį išbandyti.

  AtsakytiPanaikinti