2007-11-10

HAKA

PhotobucketHaka, tai senas, tradicinis Naujosios Zelandijos Maorių tautos šokis. Radau informacijos, kad šį šokį šoka ne tik vyrai, bet ir moterys. Ir jis nėra vien tik karo šokis, kaip iki šiol maniau. Naujieji Zelandai, kaip ir mes Lietuviai, bei kitos tautos turi ne vieną tradicinį tautos šokį. Būtent Haka per visą pasaulį išpopuliarėjo todėl, kad šį šokį rungtyniaudami priešininkų aikštėse pradėjo šokti sportininkai. Uždegantis, kupinas žvėriškos aistros šokis tapo gera priešininkų bauginimo priemone. Žiūrint vaizdo įrašą kūnas pagaugais nueina. Ką jau kalbėti apie jų priešininkus stovinčius šalia. Koks bebūtum kietas vistiek kažkaip nemaloniai pasijunti stebėdamas beprotišką bliovimą.Vėlgi, anksčiau maniau, kad Haka šoka vien tik per regbio varžybas. Krepšinio dėka, per kažkurį čempionatą pamačiau kaip Haką šoko prieš mūsiškius, lietuvius. Buvo žiauriai linksma. Nieko jie neįbaugino. Lietuviai kiek pamenu juos tada sutriuškino. Regbistams geriau išeina šokti Haką, nei krepšininkams:Nėra ką lyginti su regbio Haka. Ar ne?
YouTube dėka dar pamačiau, kaip Haka šokama ledo ritulyje, žolės riedulyje, tinklinyje, futbole, kaip Adidas su Haka sukūrė reklaminį klipą , o škotai Hakai parodė štai ką.

Pabandžiau į lietuvių kalbą išversti Hakos žodžius. Iš aptiktos informacijos anglų ir rusų kalba supratau, kad Haka nėra vienas ir tas pats tekstas. Bet keletas žodžių yra tokių kurie kartojasi:

Ringa pakija
(plokim delnais per šlaunis)
Uma tiracha
(giliai iškvėpkime)
Turi uatia
(sulenkime kelius)
Chope uai ake
(tegul šlaunys seka paskui paskui juos)
Uauae takaia kia kino
(įsiremkim stipriau į žemę)
Ka mate! Ka mate!
(tai mirtis! tai mirtis!)
Ka opa! Ka opa!
(tai gyvenimas! tai gyvenimas!)
Tenei Te Tangata Puchuruchuru
(eina plaukuotas žmogus)
Nana i tiki mai uakauiti te ra
(tas kuris privertė vėl šviesti saulę)
Upane Upane
(laiptais į viršų, laiptais į viršų)
Upane Kaupane
(iki pat viršaus)
Uiti te ra
(Saulė šviečia)


Dar:
Geras blogas apie Naujają Zelandiją
Dalinkitės:  

0 Komentarai :

Rašyti komentarą